Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

Krize na Blízkém východě

Paclíková Adéla - 15 let, 17.08.2006, rubrika: Zpravodajství
Již více než před měsícem se na Blízkém východě rozhořel nejzávažnější konflikt posledních let. Stalo se tak ve chvíli, kdy hnutí Hizballáh uneslo dva izraelské vojáky a dalších osm jich zabilo. Načeš Izrael podniknul největší útok na Libanon od války v roce 1982. Druhý týden od počátku konfliktu se izraelský premiér Ehud Olmert nechal slyšet, že ofenziva neskončí, dokud Hizballáh nepropustí unesené vojáky a dokud...

Nedojde k naprostému odzbrojení nebo alespoň výraznému oslabení této organizace, pokládané Spojenými Státy Americkými i Evropskou Unií za teroristické hnutí. A dokud libanonská vláda nepřevezme kontrolu nad jižním Libanonem. Proč Hizballáh unesl izraelské vojáky, o tom se může pouze spekulovat. Žádné oficiální vysvětlení neexistuje. Že by ale Hizballáh jednal na vlastní pěst, o tom odborníci silně pochybují. Hnutí je zřejmě podporováno Sýrií a materiálně dopováno Íránem, jemuž se krize mezi Libanonem a Izraelí může zamlouvat z důvodu odvrácení pozornosti od jeho jaderného programu, což je ovšem jen další domněnka, oficiálně nepodložená.

Rozbořené budovy, zničené domy, mnoho lidí bez domova a až příliš mrtvých mezi civilním obyvatelstvem. Zřejmě taková je situace v Libanonu, především pak v Haifě, kam Izrael zpočátku soustřeďoval své útoky, z důvodu rozdrcení infrastruktury Hizballáhu. I na straně Izraelců jsou jisté škody, především na lidských životech, ale nejsou tak radikální.

Na Blízký východ zavítali zástupci mnoha organizací ve snaze pomoct ukončit svár. Mezi nimi byla i americká ministryně zahraničních věcí Condoleeza Riecová. Její návštěvu přivítali zástupci obou znesvářených zemí, avšak mezi civilním obyvatelstvem to žádný pocit naděje nepřineslo.

V současné době panuje mezi oběmi zeměmi tzv. „křehké příměří“. Předcházela mu rezoluce rady bezpečnosti OSN, kterou nakonec oba státy přijaly. Během hlasování o rezoluci podnikaly obě strany značné kroky v útocích na své protějšky. Izraelský premiér Ehud Olmert nařídil rozšíření pozemní ofenzivy. Až do samého konce války, která skončila 14. 8. 2006 v 7 hodin ráno středoevropského letního času, se ozývaly dopady raket. Obě země chtěly ještě v závěru bojů vylepšit své pozice.
Obyvatelé Libanonu i Izraele se pomalu vrací k běžnému životu. Strach z vypuknutí války však přetrvává.


Počet hlasů: 11170, aktuální průměr: 3.0064
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Krize na Blízkém východě
2 ) JuniorPress v Reuters
3 ) Němci nepouštějí nepohodlné Čechy do Německa
4 ) Černá Hora je samostatný stát
5 ) Pedofilové vstupují do nizozemské politiky
6 ) Volba běloruského prezidenta byla zmanipulovaná!
7 ) Předvolební kampaně za několik set milionů
8 ) Mládek: Ptačí chřipka je zřejmě už v ČR
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané