Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

ČT pozvedla český fotbal

Pospíšil Ivo - 21 let, 04.09.2006, rubrika: Komentáře
Jistě jste si všichni všimli, že naší nejvyšší fotbalovou soutěž už nevysílá komerční televizní stanice Nova, ale veřejnoprávní Česká televize. Po letech obrácených očí v sloup, které pak směřovaly rovnou na vypnutý zvuk na našem televizním přijímači přichází fantastická změna. A sice přenášení české nejvyšší fotbalové ligy se konečně ujali profesionálové. A je to vidět nejen v televizi.

V posledním mezinárodním utkání nastoupila Česká fotbalová reprezentace proti Walesu se jmény, které konečně naznačily obměnu přestárlého kádru. Výsledek se ihned dostavil, když debutující útočník Jablonce – David Lafata, rozhodl dvěma brankami v poslední čtvrthodině remízově vypadající zápas. Celý národ se ocitl v úžasu. Deník Sport napsal den poté: „Česko spasil Lafata“. Kdo by to ještě před pár dny řekl? Byla to bezpochyby šťastná ruka zkušeného trenéra Brücknera, ovšem nutno také dodat, že v pozadí toho všeho má na obměně národního týmu velký podíl i někdo jiný.
Česká televize se zhostila možnosti vysílat naši nejvyšší soutěž opravdu na výbornou. Podle modelu hokejového Buly přišlo rozšíření funkce staronového Studia Fotbal, který v minulých letech byl oprávněn vysílat pouze přenosy z Ligy mistrů. Nový pořad se starým jménem se nyní může opět chlubit skvělým moderováním J. Bosáka, P. Svěceného nebo P. Čapka, kteří patří mezi tuzemskou špičku komentátorů. Ve studiu se též střídají fotbalové osobnosti z let minulých či přítomných a přispívají svými odpověďmi či názory do vysokého standartu. Lépe a podrobněji zvládnutý sumář z klíčových akcí zápasu a elektronická tužka nás nutí zapomenout na pořad Penalta, který víc jak polovinu vysílacího času věnoval reklamám a rozhovoru s vysokými funkcionáři týmů, kteří opakovali stále stejné fráze, jak doufají, že zápas dopadne dobře právě pro jejich tým. Navíc, raději budu poslouchat rozumné názory těch, kteří fotbal hráli či hrají, než koukat například na pana Košťála, který si v létě nezapomněl doma svou proslulou šálu a v zimě sluneční brýle. Novinkou přenosů české ligy je kromě již zmíněné elektronické tužky i sledování předem stanoveného hráče či smsková volba nejlepšího muže utkání, kterému je na konci přenosu předána z rukou komentátora ČT prestižní cena. Česká televize se nebála také dát šanci vyniknout talentům z vlastní líhně moderátorů a nutno poznamenat, že se v nich nezmýlila. Po letech rozpačitého komentáře ze stanoviště, či samotného hřiště, přichází plně suverénní a zainteresované vystupování, navzdory novým tvářím mladých komentátorů. Každé soutěžní kolo je pak rekapitulováno v pořadech Dohráno a Sečteno, podtrženo, který je první svého druhu vedený formou diskuze.

A tak tato vynikající práce veřejnoprávního televizního média zviditelnila několik borců naší nejvyšší soutěže, jako Marka Kuliče, Tomáše Zápotočného, Marka Matějovského nebo již proslaveného Davida Lafatu. Nejen jejich výborné výkony (které je zdobily i loni a pozvánku do národního týmu nedostali), ale také výborná prezentace jich samotných, donutila národního trenéra Karla Brücknera dát jim šanci a ukázat, co v nich vlastně je. Utkání s Walesem ukázalo, že to nebyla špatná volba.


Počet hlasů: 10194, aktuální průměr: 2.5150
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Squadra azzura vládne světu
2 ) Průvodce MS ve fotbale – díl osmý - skupina H
3 ) Průvodce MS ve fotbale - díl sedmý - skupina G
4 ) Průvodce MS ve fotbale - díl šestý - skupina F
5 ) Průvodce MS ve fotbale - díl pátý -skupina E
6 ) Průvodce MS ve fotbale - díl čtvrtý - skupina D
7 ) Průvodce MS ve fotbale - díl třetí - skupina C
8 ) Průvodce MS ve fotbale - díl druhý - skupina B
Další autorovy články >>
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané