Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

NE základnám! Ale no tak…

Vodrážka Šimon - 16 let, 21.09.2006, rubrika: Komentáře
Více než o čemkoliv jiném se v poslední době mluví, píše a jinak spekuluje o umístění americké protiraketové základny v Čechách. Někdo s ní souhlasí, někdo nikoliv. A někoho slyšet je, někoho ne.

Koho však je slyšet až moc, jsou rozhodně členové občanské iniciativy proti umístění americké základny v Čechách s příznačným názvem „Ne základnám“. Členů tohoto hnutí začalo závratně přibývat a neustále získávají nové „odpírače“. Ti vylepují samolepky s nápisy „Ne základnám“ po celé Praze, pořádají demonstrace a na každém rohu přemlouvají nic netušící občany k podepsání petice. Pokud se bude toto hnutí vyvíjet nadále stejným tempem, možná se v nejbližších dnech dočkáme také jejich vlastních časopisu s názvem „Strážná základna“ nebo „Zažehněte“.

Problémem však nejsou samotní zfanatizovaní iniciátoři, těch je po České republice spousta, každý zapálen pro něco jiného – někteří se například koupou každý rok v bazéncích, tak proč by se jiní nemohli např. křtít v protiatomových krytech – ale problémem je spíše to, že veřejnost má k možné výstavbě stejně negativní postoj a pokud by se mělo o základně rozhodovat v referendu, zřejmě by neprošla. Když se lidí zeptáte, proč zde americkou základnu nechtějí, nejčastějšími odpověďmi jsou, že se bojí následných teroristických útoků na Českou republiku, nebo že z toho nic nebudeme mít, ať si jí postaví jinde. Obojí lze dementovat jednou větou, kterou pronesl ministr zahraničí Alexandr Vondra. „Naši spojenci nám mohou nabídnout roztažení bezpečnostního deštníku, který by nás chránil před možnou raketovou hrozbou a ještě za to zaplatí.“ Jinými slovy svolíme-li Američanům ke stavbě jejich základny, nejenže budeme více chráněni před raketovými útoky, ale ještě poputují do Česka peníze za pronájem pozemků. Více než americké základny bychom se tedy v ulicích měst měli obávat „Raketových aktérů“ – nikdo totiž neví, kdy může někomu z nich „zažehnout“.

Foto: Matěj Semián


Počet hlasů: 9960, aktuální průměr: 2.5044
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Kdo ujel a kdo ne?
2 ) Mirečku, kamaráde…
3 ) Macek naplácal Rathovi
4 ) It’s legal to be a loser! Jistě pane ministře.
5 ) Povodně 2006
Počet názorů: 2 Přidat názor Zobrazit vybrané
  • předmět: Super | od: Lenky | 22.09.2006, 10:55