Dnes je Čtvrtek 26 duben 2018, svátek má Oto

Jaká je budoucnost a smysl vrcholového sportu

Bezačínská Jana - 18 let, 22.03.2007, rubrika: Reflexe a poznámky
Co to vlastně vrcholový sport je? První mě napadne, že, aby se člověk mohl stát vrcholovým sportovcem, musí na sobě makat už od útlého věku. Jinak je v podstatě nemožné prosadit se ve sportu na tak vysoké úrovni bez obětování dětství. A na druhém místě se mi vybaví stoupání na stupínek vítězů, dekorování medailí, zdvižení poháru nad hlavu atd. No a to stojí za to! Né?

Sport je přece krásná věc! A ještě když ho můžeme dělat vrcholově, když vyhráváme jednu medaili za druhou, když vyděláváme hodně peněz, když můžeme být na obálkách prestižních sportovních časopisů nebo dokonce, když se staneme tváří reklamy na sportovní potřeby. To je ale nádhera!
Pěkně se to poslouchá, ale asi každý z nás už ví, že všechno má své klady a zápory. Když pominu to zmiňované ztracení dětství, každodenní ježdění na tréninky, soustředění, zápasy…
...mám přitom opravdu jistotu, že se mi můj sen splní a že nejvyšší kluby o mě budou mít zájem? A když se i tohle povede, tak přicházejí další překážky. Musím být nejlepší za každou cenu!
Musím vyhrát a jestli chci vyhrát, tak musím být nejlepší! - Tyto věty slýchávají ze všech stran denně asi tisíce sportovců. My ale nejsme žádní roboti, a tak si musíme pomoci něčím, co nám dodá tu tzv. „neporazitelnost“. Jak to, že dokážou například fotbalisti naběhat za jeden zápas přes deset km? Podívejte se na totožný zápas před třiceti lety… To snad dnešní fotbalisti už nejsou tak líní?!
Co když se snažím jak blázen, bojuji, dávám do mého výkonu všechno a pak zjistím, že zápas byl rozhodnut ještě před tím, než se začalo hrát. Má tohle smysl?! A nebo, když se objevím nejenom na obálce sportovních časopisů a nejen v reklamě na sportovní potřeby. Přece jenom kariéra vrcholového sportovce není zas tak dlouhá.
Představa vítězství a uznání je krásná, ale říkám si, je to vůbec možné bez toho, abych si něčeho zobla, nebo abych někomu prodala nějakého toho kapříčka?


Počet hlasů: 11108, aktuální průměr: 2.5500
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Byl to sen!
2 ) Svěžíma očima - mýma očima
3 ) Jaká je budoucnost a smysl vrcholového sportu
4 ) Jak se dělá televize
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané