Dnes je Čtvrtek 26 duben 2018, svátek má Oto

Jak fotografovat v pražské zoo

Kořínek Ondřej - 23 let, 09.10.2007, rubrika: Reflexe a poznámky
Byla středa a já jsem se rozhodl udělat reportáž z pražské zoo, tak nějak v jiném stylu. Fotograficky.
Teď navštívíme Zoo Praha spolu a podíváme se na to, co v zoo fotit a co k tomu potřebujete.

Než se vydáte fotit, je si třeba rozmyslet den, aby v zoo nebylo moc lidí, protože v tom případě bude focení o něco problematičtější. Takže si objednejte počasí, já doporučuju polojasno. A pokud možno nefotit v poledne, vznikají tím škaredé stíny!K výbavě: Asi ne všichni budete mít zrcadlovky a je určitě zbytečné kvůli návštěvě zoo si je pořizovat, takže si vezměte to, co máte. Čím větší zoom budete mít, tím líp, ideální by byl 10x až 12x optický zoom, digitální nedoporučuji používat.Fotoaparát si asi většina z vás nechá nastavený na automatiku a kdo ne, může si nastavit např. citlivost snímače (iso) při polojasném počasí na 100 nebo 200 iso, anebo vyvážení bílé nastavit na jasnou nebo polojasnou oblohu. Pokud máte lepší fotoaparát s větším počtem manuálních nastavení, pak zaleží jen na vašich schopnostech a zkušenostech, na co si troufnete.Co dále s sebou? Pevné nervy, protože zvířata vám v klidu nepostojí. Jinak si můžete přibalit filtry nebo stativ.

Nyní se podíváme na některá konkrétní fotografická témata, se kterými se v zoo setkáte.Fotíme šelmy: Jako největší problém budou asi mříže, kterým se v mnoha případech nevyhnete, ale jestli můžete použít manuální zaostřování, tak neváhejte a ostřete na zvíře, mříže tím budou alespoň neostré. Například u pavilonu tygrů je sklo, takže se zase může hodit polarizační filtr, který odstraní odlesky.

Fotíme ptactvo: Stejný problém jako u šelem, mříže! Kromě toho vám ještě méně postojí a vzhledem k tomu, že sedí vysoko, musíte dát pozor na protisvětlo nebo přepálenou oblohu. Pomůže UV filtr nebo přijít o pár hodin později.

Fotíme antilopy a žirafy: Hurááá, zde mříže nehrozí!!! Ale budete potřebovat velký zoom, aby vaše zvíře nebylo jen tečkou na fotografii. Pozor ještě dejte na rušivé pozadí, vyberte třeba keře nebo stromy, prostě přirozené prostředí.

Fotíme v pavilonech: Málo světla, hlavní problém pavilonů. Řešení je blesk, který ovšem někdy fotku pokazí, proto bychom měli nastavit vyšší iso a vzít stativ, fotit bez blesku. Fotka bude živější, přirozenější a umělečtější. A proč stativ? Při malém osvětlení fotoaparát nastaví delší čas a vy jej neudržíte v ruce v klidu!

Fotíme terária nebo tučňáky: Opět málo světla, takže se zachováme jako v předchozím. Když použijete blesk, musíte počítat s odleskem ve skle. A i když blesk nepoužijete, sebe nebo jiné lidi tam stejně mít budete. Co s tím? Postavit se z jiného úhlu, počkat, až tam nikdo nebude, nebo použít polarizační filtr.

V zoo si zajisté budete chtít vyfotit krajinu, takže si na to nastavte program krajina (landscape) a pečlivě vybírejte kompozici a vyhýbejte se rušivým prvkům. Krajinu i jiné náměty můžete fotit barevně, ale i černobíle. Doporučuji černobíle fotky dělat až v počítači, protože z černobílé už barevnou neuděláte, pokud ji nemáte ve formátu RAW.

V pražské zoo existuje spousta záběrů a já sám se tam ještě mnohokrát vrátím, a to i v různých ročních obdobích. Takže věřím, že se tam setkáme a v zoo nezůstane místečko, které by aspoň jeden z nás nevyfotil.


Pokud máte jakýkoliv dotaz, napište, a já se vám ho pokusím zodpovědět. Přeji spoustu krásných záběrů a dobré světlo!Foto: Autor


Počet hlasů: 11512, aktuální průměr: 2.5643
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Hudební ceny Óčka: Mladí Airfare i Dan Landa
2 ) Óčko bude předávat hudební ceny
3 ) Na party s Českými Slavíky
4 ) Lucie Bílá opět českou slavicí
5 ) ČESKÝ SLAVÍK MATTONI, prestižní soutěž roku se blíží
6 ) Jak fotografovat v pražské zoo
7 ) Setkání jízdních policií
8 ) Jágr team na Máchově jezeře
Další autorovy články >>
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané