Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

ČESKÝ SLAVÍK MATTONI, prestižní soutěž roku se blíží

Kořínek Ondřej - 23 let, 15.10.2007, rubrika: Komentáře
Přichází podzim a s vránami přiletí také slavíci, kteří se poperou o to, kdo z nich je nejlepší.
Nyní se podíváme do slavičí historie a na to, jak tato anketa vlastně vznikla a co jsem z toho měl já!

V roce 1962 byli moji rodiče na světě, otci už se pomalu blížila puberta, mamka si ještě hrála s panenkami. Já osobně jsem měl ještě hodně času a narodit jsem se měl asi o dvacet let později. V té době ovšem jeden chytrý redaktor jménem Ladislav Smoljak konečně přišel v redakci Mladého světa na to, jak se bude jmenovat právě vymyšlená anketa.

Tak měli od roku 1962 čtenáři Mladého světa možnost hlasovat do ankety Zlatý slavík.

REVOLUCE V ČESKÉM SLAVÍKOVI

Tato anketa vydržela až do roku 1991, i když lehké to jistě neměla. Jsem rád, že to takto dopadlo, protože už za pár let jsem se stal taky pravidelným účastníkem této prestižní soutěže.

V roce 1996 to přišlo. Anketa se změnila na Českého slavíka, dostala modernější podobu, přilákala diváky a hlasující občany a taky mě.

Sedávali jsme u televize a říkali si, že jestli to zase vyhraje "ten Gott", tak se příště na to nedíváme. A bylo to tak. Většinou složení Gott – Bílá – Olympic nás i mé vrstevníky nudilo. Žádné mladé tváře, každý rok skoro to samé.

Asi na nejvtipnější zážitek z ankety Český slavík si pamatuji dodnes. Nevím přesně, co bylo toho příčinou, ale myslím, že neshody Richarda Krajča a TV Nova. Způsobily, že Krajčo všem ukázal, že se v přímém přenosu hraje na playback a zalepil si pusu náplastí.

O pár roků později se úspěšná anketa stala ještě úspěšnější a vstupem významného partnera se přejmenovala na Český slavík Mattoni.

ANKETA VE 21. STOLETÍ

Podívám se do kuchyně, otec sedí za stolem a něco si tam čmárá. "Co to je?" Ptám se. "Korespondenční lístek. A do něj píšu, pro koho hlasuju tento rok v Českém slavíkovi." Přiznávám se, že to by se mi nechtělo, když vím, že stejně vyhraje "Karel".

S rokem 2002 jsem překvapen, když v časopise vidím návod, jak hlasovat do Českého slavíka. Stačí k tomu mít pouze mobilní telefon, kredit a své favority. To už nemůžu odolat a přidávám své hlasy do těch desítek tisíc, které každoročně do soutěže přichází. "Třeba i něco vyhraju," pomyslel jsem si.

Po tomto překvapení mě za nedlouho čekalo další, hlasování přes internet. Je to tak rychlé a jednoduché, že by měli hlasovat všichni, co se k tomu nějakým způsobem mají a chtějí ovlivnit naši hudební scénu. Možná si o tom řekneme někdy příště.

A když jsme se dostali přes všechny vymoženosti, je tu rok 2007. Těším se, že zase uvidím nějakou známou zahraniční hvězdu, jako tomu bylo v minulých letech, kdy jsme mohli vidět třeba Kate Ryan, Karmu, jejíž vystoupení si pamatuji do teď a bylo myslím jedno z nejlepších, nebo také Sarah Connor.

Od 3. října již můžete hlasovat a je samozřejmě jen na nás občanech a hudebních fanoušcích, kdo vyhraje letos. Já svůj hlas už odevzdal a podobně, jak se to dělá ve volbách, nic vám neřeknu! Času ovšem máte dost, až do konce listopadu.

Poté, v sobotu 8. prosince, se sejdeme u televizních obrazovek a budeme sledovat, jestli ty naše hlasy byly něco platné a pořádně zamíchaly pořadím! Těším se a věřím, že vy také.


Počet hlasů: 10457, aktuální průměr: 2.9999
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Hudební ceny Óčka: Mladí Airfare i Dan Landa
2 ) Óčko bude předávat hudební ceny
3 ) Na party s Českými Slavíky
4 ) Lucie Bílá opět českou slavicí
5 ) ČESKÝ SLAVÍK MATTONI, prestižní soutěž roku se blíží
6 ) Jak fotografovat v pražské zoo
7 ) Setkání jízdních policií
8 ) Jágr team na Máchově jezeře
Další autorovy články >>
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané