Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

NOVÁ ŠKOLSKÁ REFORMA POUZE NA PAPÍŘE

Svoboda Martin - 14 let, 29.11.2007, rubrika: Komentáře
1. září letošního roku. Internet i noviny jsou plné článků typu „Konec biflování ve školách“ atd. Ale jaká je realita? Velice se liší od informací.

Nový školní vzdělávací program sliboval změnu ve stylu učení na základních školách. Žádné biflování, ale pouze průřezová témata, tzn. okruhy aktuálních globálních problémů světa nebo multikulturní výchova. Učitelé budou vést své žáky ke skupinové spolupráci, respektování druhých, získávání materiálu pomocí informačních technologií… pomohou v žákovi rozvíjet osobnost, která je schopna obhajovat svůj názor a která je připravena pro praktický život.

Ministryně školství Dana Kuchtová podotkla: „Školní vzdělávací programy znamenají otevření nových možností pro žáky i učitele.“ Aspoň taková byla idea ministryně školství. Je ale taková i realita?

Školní vzdělávací programy si každá škola tvořila vlastní. Ačkoli většina programů byla napsána velice pěkně, skončily pouze na papíře a ve školách se učí vesele dál jako za starých dob. Důvody? Těch je hned několik.

Pro učitele je o dost náročnější učit podle vzdělávacích programů, protože příprava na hodinu zabere mnoho času a úkol žáky učivem zabavit je ještě náročnější.

Dalším problémem je nízká připravenost učitelů k novému vzdělávání. Od toho se odvíjí další problém. Reforma má drobné nedostatky, např.: Reforma měla začínat od vysokých škol, ze kterých by vycházeli nově vzdělaní učitelé, pro které by nebylo cizí nové, moderní vzdělávání. Protože lépe se bude učit v novém stylu tomu učiteli, který se svému povolání v tomto stylu učil, nežli tomu, který se učil ještě v poněkud socialistickém duchu.

Proto se tento problém ještě pár let potáhne. Doufejme, že snad za dvě až tři generace se reforma opravdu povede a naši potomci se budou učit jako v jiných zemích EU.


V tištěné podobě vyšel tento článek v Náchodském deníku dne 22. září 2007.


Počet hlasů: 9042, aktuální průměr: 2.5944
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

Toto je jediný článek autora.
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané