Dnes je Čtvrtek 26 duben 2018, svátek má Oto

Jak mohou mladí nalézt štěstí?

Sluka Jakub - 18 let, 06.12.2007, rubrika: Reflexe a poznámky
Kdo z nás by netoužil po tom, být šťastný. Je to jakási potřeba snad každého člověka, proto se logicky všichni snažíme tohoto štěstí dosáhnout, každý svým způsobem.

Obecně můžeme říci, že dnešní mladí lidé jej hledají především v neustálém uspokojování svých aktuálních potřeb, smyslových žádostí, ve vlastnictví co nejvíce majetku apod., a naopak odmítají vše, co by jim toto domnělé štěstí kazilo, například uznání a plnění vlastních povinností nebo podřízení se nějaké autoritě (rodičům, učitelům…). Takové nebo podobné myšlenky odmítají s tím, že to by bylo omezování vlastní svobody nebo zasahování do soukromí.

Štěstí tedy podle nich spočívá v tom, co nejvíce si v životě užívat, mít dostatečné materiální zabezpečení, být obklopen všemi možnými požitky. A když nějaký omrzí, vystřídat jej nějakým jiným.

Ale pak se tu naskýtá jedna otázka: proč stále rostou počty sebevražd mladých lidí, lidí trpících různými depresemi nebo mladistvých zlodějů a vrahů? Vždyť to jsou jasné příklady lidí, kteří nenalezli to pravé štěstí, lidí, kterým něco chybí. Proč jsou ale tito – a spousty dalších – nešťastni, když dnešní svět nabízí tolik „automatů na štěstí“?

Určitě může existovat více důvodů. Ale je jeden, který je jakýmsi kořenem a zdrojem těch ostatních. A tím je sobectví.

Cílem spousty lidí je jen vlastní spokojenost, vlastní dobrý pocit, vlastní potěšení. Středem jejich myšlení je vlastní já. Ostatní lidé jako by neexistovali. A v tom je právě ten problém.

Jeden filosof kdysi řekl, že štěstí se nalézá v místnosti, kam vedou dveře, které se dají otevřít jen směrem od sebe. Lidé nepochopili (a snad k tomu ani nebyli vychováváni), že štěstí najdou jen tehdy, hledají-li ho v zapomenutí na sebe, v otevření se pro druhé, pro jejich starosti i radosti, problémy i úspěchy. Jen tehdy, když se budou pokoušet „zabít“ své sobecké já a odstraní ho z prvního místa vlastních zájmů, když jejich cílem bude štěstí druhých a ne vlastní, pak budou teprve šťastni.

Představte si, jak by se asi žilo, kdyby všichni kolem nás přemýšleli o tom, jak nám pomoci a ulehčit život. Necítili bychom se krásně? Začněme tedy každý sám u sebe a zkusme to. Samozřejmě, že to nebude lehké a bude to stát hodně úsilí, (dnešní společnost je opravdu na hony vzdálena takovému jednání), ale nebude pak svět – alespoň ten kolem nás – mnohem krásnější?


Počet hlasů: 8963, aktuální průměr: 3.0017
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Jak mohou mladí nalézt štěstí?
Počet názorů: 1 Přidat názor Zobrazit vybrané