Dnes je Čtvrtek 26 duben 2018, svátek má Oto

Létající Ondra

Hanus Jan - 20 let, 04.11.2008, rubrika: Volná tvorba
Některými trenéry je považován za talentovaného skokana a stejný somatotyp, jakým je nejúspěšnější český skokan posledních let Jakub Janda. Kariéru Ondřeje Vaculíka bohužel zbrzdilo několik zranění a operací kolene.

První významnou mezinárodní soutěž absolvoval 26. ledna 2002. Na můstku v německém Lauscha v závodě Kontinentálního poháru vyskákal 27. místo.
Startoval také ve dvou závodech Turné čtyř můstků, ale bohužel ho zastavila kvalifikace.
Ondřej byl součástí pětičlenné české reprezentace na olympijských hrách v Turíně. Byl nominován na velký můstek. Kvalifikací bez problému prošel a do hlavní soutěže postoupil jako 46. skokan, v závodě skončil na 45. příčce.

Letos jsi úspěšně odmaturoval na Harrachovské střední škole a nastoupil jsi na Českou zemědělskou univerzitu v Praze obor životní prostředí. Pocítil jsi jako sportovec nějakou změnu? Ani ne, času na trénování mám dost a jediné, co je pro mne nového je, že místo v Harrachově trénuji v Praze.

Jak jsi se ke skokům vůbec dostal? To už je celkem dávno, začal jsem už ve školce. Ke skokům mě zapsali rodiče a už jsem u toho zůstal.

Přednedávnem jsi prodělal operaci kolene, jak je na tom? V létě jsem s ním měl trochu problémy, naštěstí mi to však nenarušilo závodění. Před týdnem jsem byl u svého doktora v Praze, dal mi tři injekce do kolena, které ho mají zpevnit, tak snad to bude v pořádku.

Cítíš oproti loňskému podzimu změnu k lepšímu? V čem? Ano cítím, letošní letní sezóna byla pro mě dá se bez nadsázky říct nejlepší. Letos jsem si i zvětšil kondiční trénink a přidal nějaké nové věci, tak doufám, že se to v zimě projeví.

Startoval jsi i na olympiádě v Turíně. Bereš tuhle akci jako prozatímní vrchol kariéry? Olympiáda, to je sen snad každého sportovce. Já tu šanci splnit si ho dostal a jsem rád, že jsem tam byl. Byla to veliká zkušenost. Doufám však, že ten pravý vrchol na mě teprve čeká, ale zatím máš pravdu, je to prozatímní vrchol.

Právě trávíš čas na soustředění, pak jezdíš na závody, máš tréninky, školu. Když to vezmu s nadsázkou, víš vůbec ještě, jak vypadají tvoji rodiče? No určitě vím, jak vypadají, snažím se co nejčastěji jezdit domů a když to nejde, tak jsem s nima alespoň v telefonickém kontaktu.

Jak vlastně vypadá takový skokanský den na soustředění? Dnešní den třeba vypadal tak, že jsem se šel před snídaní trochu protáhnout a projít.

Projít? Ano s naším fyzioterapeutem. Alespoň se trochu proberu a snídaně tak lépe chutná. Následovala oblíbená snídaně, chvíli oddech, asi hodinu. Po snídani jsme jeli na můstek, po odskákání byl oblíbený oběd. Po obědě jsme všechny skoky probrali na kameře, potom bylo odpolední skákání. Po odskákání jsem se chvíli učil, šel na večeři a večer si zaběhat, následovalo protažení, nějaký speciální cviky, teď mě ještě čeká masáž a pak spánek.

Dáváš si nějaké předsevzetí na letošní zimu? Na tohle moc nejsem, určitě nějaký cíl na zimu mám, ale nebudu ho prozrazovat.

Určitě velkým vrcholem bude letos Mistrovství světa v Liberci, jak ti sedí nový můstek? Měl jsem tu možnost poznat ho v létě i v zimě a můžu říct, že mi víc sedí v zimě. A svěťák je v zimě, tak uvidíme.

Těšíš se před domácí publikum? Určitě, doufám, že přijde hodně českých fanoušků a budou nás podporovat.

Je nějaký můstek, který máš opravdu oblíbený a sedí ti? Mám velmi rád Harrachovský můstek K-120 a ze zahraničních se mi líbí Engelberg.

Máš nějaký rituál, který opakuješ před závodem nebo skokem? Mám, je to spíše takové speciální cvičení, ale dělám ho pravidelně před každým závodem.

Prozradíš čtenářům, o co jde? To bohužel ne, šaman taky neprozrazuje, z čeho dělá své lektvary.

Jsi mladý perspektivní kluk, který sportuje na vrcholové úrovni, chodí ti nějaké dopisy od fanoušků či ctitelek? Abych se přiznal, tak naštěstí moc ne, stalo se mi to asi šestkrát od sběračů podpisů.

Dávám ti teď prostor, chtěl bys něco vzkázat fanouškům skoků na lyžích? Tak určitě aby nám všichni drželi do zimní sezóny palce a doufám, že se na nás přijdou podívat do Liberce na Mistrovství světa.


Počet hlasů: 10950, aktuální průměr: 2.9961
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Praha se o víkendu stala rájem modelářů
Počet názorů: 1 Přidat názor Zobrazit vybrané