Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

Máme se bát svých vlastních dětí?

Králová Lucie - 22 let, 25.05.2006, rubrika: Zpravodajství
Ve dnech 5. – 7. dubna 2006 se konal v Bystřici pod Hostýnem seminář sekce sociální patologie Masarykovy české sociologické společnosti (MČSS).

Takovéto sezení se koná každý rok a zúčastnit se ho mohou lidé se zájmem o deviantní jevy ve společnosti.
Členové sekce prezentovali výsledky různých výzkumů a zjištění z předešlého roku. Vše podléhalo následné diskusi, ve které byly účastníky nastíněny možné způsoby řešení vzniklých problémů.
Nejčastějšími tématy byly prostituce, kriminalita, hodnoty a postoje dětí a mladistvých, prevence proti sociální deviaci, pedagogická zaměření a školení.

Členové sekce sociální patologie označili za nejzajímavější závěry týkající se kreseb prostitutek, které měly na papíře ztvárnit sebe a svou rodinu. Skupina skládající se ze sociologů a psychologů vyhodnotila obrázky a v mnoha případech si je jistá, že "prodejné ženy" mají problém s identitou, protože většinou kreslily jen své nejbližší a nikoliv samy sebe - jejich osoba tam zcela chyběla.
Členové MČSS označili za nejzávažnější výsledky výzkumů k tématu kriminalita dětí a mládeže. Závěry badatelů byly následující: obecně kriminalita adolescentů neklesá ani neroste, v 90. letech se jednalo o delikty lehčího charakteru – například krádež - s cílem vlastnit danou věc. Od roku 2000 se mění důvod, proč nezletilí páchají tyto trestné činy. Jsou orientováni na prodej ukradených věcí, získávají tím peníze, které utrácejí podle svých představ – nejčastěji však za drogy a alkohol. Mění se i spektrum činů, jedná se především o agresivní počínání – přepadení, vydírání a vraždy.
Členové MČSS se pokusí v následujícím roce zjistit, co je příčinou této změny v chování mládeže a jakým způsobem se v budoucnu vyrovnat s tímto problémem.


Počet hlasů: 10925, aktuální průměr: 2.5376
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Máme se bát svých vlastních dětí?
2 ) 1. redakční rada
Počet názorů: 1 Přidat názor Zobrazit vybrané