Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

Průvodce MS ve fotbale - díl sedmý - skupina G

Pospíšil Ivo - 21 let, 19.06.2006, rubrika: Komentáře
(Sport) Skupina G se zdá být na okraji zájmu, avšak pozor, zastoupení dvou evropských zemí, obhájce bramborové medaile z minulého MS, a premiérová účast Toga z ní dělá velmi zajímavou skupinu.

Francie – Anjouské víno
Reprezentace ze země galského kohouta zažívá období, kdy i taková velmoc bývá opomíjena. Opory vítězného týmu z roku 98 ve většině případů zůstávají, avšak z tehdejších mladíků jsou nyní hvězdy a z tehdejších opor hráči v letech. Teď je na trenéru Raymondu Domenchovi, jak sestaví tým, aby vytvořil správnou kombinaci nových mladíků s nyní vyzrálou generací. Smutné bylo totiž sledování Francie před dvěma lety v Portugalsku, kde kvalitní tým brzdili takzvaní hráči za zásluhy a vytvořili rekordně nejstarší tým „Les Bleus“ v historii. Však také po nevýrazném výkonu ve skupině vypadli ve čtvrtfinále s Řeky. Nyní, zdá se, nové víno uzrálo. A rovnou to, které je opět smrtelně nebezpečné. I když se Francouzi kvalifikací doslova protrápili a ani v přátelských zápasech kdovíjak nezářili (prohra se Slovenskem 1-2), jde z nově postaveného týmu, když už nic jiného, tak respekt. Uvidíme, jak se letos generační proměna ukáže, Francouzi už ji dlouho oddalovali. A mají rozhodně co napravovat po fiasku z Japonska i neuspokojivém výkonu před dvěma lety. Vše však nasvědčuje tomu, že se reprezentace chytl správný trenér, který nekouká na jména, ale na výkon. Je to šance pro přehlížené hvězdy tipu Sahy, Cissého, Mexese nebo Maloudy.

Švýcarsko – Krví vybojované mistrovství
Kolem stadionu v Istanbulu se potuluje Mařenka Kelišová ze známého českého filmu Slunce, seno… a mumlá si, že poteče krev, načež se kolemjdoucích ptá, jestli už se poprali. Začíná zde baráž o MS mezi místním Tureckem a hostujícím Švýcarskem. Švýcaři mají k dispozici dvoubrankové vedení z předchozího zápasu a po závěrečném hvizdu se mohou po prohře 2-4 radovat z postupu. Ale oni se neradují a utíkají z hřiště, jak spráskaní psi. Proč? Turecko se zase jednou nechalo slyšet, že chce do Evropy. Rozvášnění fanoušci jsou po neúspěchu schopni zabít, nadhled si nezachovávají ani hráči a pořadatelé. V tunelu se koná slavná bitka mezi hráči a pořadateli, která si vyžádala nejeden úraz. Vyprávět by mohl švýcarský obránce Grichting, kterého Turci zřídili tak, že ještě několik dní měl v moči krev. Určitě souhlasíte, že už jen po téhle zkušenosti si Švýcaři účast na turnaji zaslouží. Rozhodně víc, než turecká zvěř. Ale i po fotbalové stránce se alpská země, domov současného prezidenta FIFA Seppa Blattera, zvedá. Prezentuje se kvalitně zvládnutou defenzívou a ta slaví pod taktovkou trenéra Jakoba Kuhna úspěch. Vždyť navázali na účast na ME. Navíc tým je perspektivní, je v něm spousta mladíků. A turnaj se hraje blízko, hned vedle za hranicemi, postup je tedy klidně možný.

Korejská republika – Po čtyřech letech jiný pohled
Kdo by si to pomyslel. Na šampionátu v roce 2002 se Koreji všichni smáli. Přestože to byla jedna z pořádajících zemí, měl být pro ni postup ze skupiny takřka výplod hvězdáře sepisujícího své vize. Jenže představy snílka, vznášejícího se mimo realitu, měl být naprosto věštecký. Korejská republika postoupila ze skupiny z 1. místa, kde porazila Polsko a dokonce i Portugalsko. Tím však její jízda neskončila, za pomoci fanoušků v osmifinále vyřadilo Itálii a za pomoci rozhodčích na penaltový rozstřel ve čtvrtfinále Španělsko. Konečné 4. místo hovoří za vše. Tak rychlý vzestup k elitě zvládl málokdo. Teď však bude zlomové, aby se Korejci mezi smetánkou dokázali udržet a potvrdit dobré výkony i bez masy fanoušků, kteří je před čtyřmi lety táhli. K jejich dobru, mají k tomu předpoklady. Jejich nejlepší reprezentanti se chytli v evropských klubech, někteří dokonce ve velkoklubech. Zdobí je především rychlost, šikovnost a nesmírná touha po úspěchu. I díky těmto vlastnostem postoupili ze skupiny sice z druhého místa (za Saudskou Arábií), ale s rozdílem tříd na své pronásledovatele. Kromě ztráty zaplněných ochozů se však budou muset obejít Asiaté ještě bez jedné opory, kouče Guuse Hiddinka, který nyní trénuje kontinent a v něm jedinou zemi.

Togo – Leda že by voodoo…
Kapitán Senegalské reprezentace Aliou Cissé kdysi odpovídal na podobnou otázku při angažmá v Birminghamu City záporně. „Kdepak, je to hloupé. Na čáry věří jen v Pobřeží slonoviny, Ghaně, Mali a Togu.“ Na tom je zajímavé, že tři ze čtyř vyjmenovaných zemí se probojovaly na MS, včetně Toga, které, čistě náhodně, v kvalifikační skupině nechalo za sebou právě Senegal. Výhra v posledním kole na půdě Konga v poměru 3-2 (přičemž prohrávalo 1-2) způsobila další invazi afrického nováčka a nechala čtyři roky starého čtvrtfinalistu doma. Za tento historický úspěch může zejména nigerijský trenér, kapitán tehdejší reprezentace z roku 1994, Stephen Keshi. Díky jeho tréninkovým metodám a zvládnutí afrického temperamentu ve prospěch celku se země sousedící s Beninem, Ghanou a Burkinou Faso dočkala překvapivé účasti mezi 32 nejlepšími. Les Eperviers, z francouzštiny známí jestřábi, jak se reprezentaci Toga říká, jsou s Trinidadem asi největším překvapením mistrovství, přičemž v samostatné historii fotbalu na největší úspěch ještě čekají. Je jisté, že tento turnaj se pro ně zapíše nesmazatelným písmem, ať už postoupí, nebo zůstanou ve skupině bez bodu. A teď z čeho soudit? Z letošního Afrického poháru, kde zklamali ve skupině, nebo z již zmíněné kvalifikace, kterou šokovali celý svět.

Příští díl je v našem seriálu už poslední. Uzavírá ho skupina H a týmy jako Španělsko, Ukrajina, Tunisko a Saudská Arábie. Kdo bude v souboji náboženství slavit postup?


Počet hlasů: 10654, aktuální průměr: 2.5029
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Squadra azzura vládne světu
2 ) Průvodce MS ve fotbale – díl osmý - skupina H
3 ) Průvodce MS ve fotbale - díl sedmý - skupina G
4 ) Průvodce MS ve fotbale - díl šestý - skupina F
5 ) Průvodce MS ve fotbale - díl pátý -skupina E
6 ) Průvodce MS ve fotbale - díl čtvrtý - skupina D
7 ) Průvodce MS ve fotbale - díl třetí - skupina C
8 ) Průvodce MS ve fotbale - díl druhý - skupina B
Další autorovy články >>
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané