Dnes je Sobota 17 březen 2018, svátek má Vlastimil

Průvodce MS ve fotbale – díl osmý - skupina H

Pospíšil Ivo - 21 let, 23.06.2006, rubrika: Komentáře
(Sport) Poslední skupina H zůstává tak trochu na okraji zájmu. Nejenže je vzhledem k účasti některých týmů označována jako nejslabší, ale také zápasy v ní se hrají jako poslední z celého kola. Přesto se však jedná o skupinu, v níž se právě díky oné lehkosti může hrát divácky nejaatraktivnější fotbal.

Španělsko – Neturnajový hvězdný tým
Je to stejné turnaj co turnaj. Španělsko, tradiční favorit, země velké ligy, velkých klubů, velkých hvězd se na velkém turnaji trápí. Jediným vavřínem mu zůstává titul Mistra Evropy z roku 1964. To je panečku let. Prokletou metou se mu v poslední době stává čtvrtfinále, nebereme-li v potaz Euro 04 nebo MS 98, kde už skončilo ve skupině. MS 02 čtvrtfinále s Koreou, ME 00 čtvrtfinále s Francií, MS 96 čtvrtfinále s Anglií, MS 94 čtvrtfinále s Itálií jako příklad stačí. I přes tato fakta je země, která postoupila na MS přes baráž, kde musela vyřadit Slovensko, favoritem na postup ze skupiny. Další cesty se už ale těžko dají předvídat. Trenér Luis Aragonés, ten muž se slavným výrokem na adresu kanonýra Henryho (že je negr), bude mít zvláštní starosti s lepením sestavy. A sice, dát na průbojné mládí, které mělo v sezóně formu, nebo dát na zkušené harcovníky, kteří se mírně trápili. Posuďte sami. Torres & Reyes, nebo Raul & Morientes. Xabi Alonso & Fabregas, nebo Baraja & Valerón. Ramos & Del Horno nebo Juanito & Helguera. Španělsko má štěstí, vyrůstá mu nová generace talentů. Možná, že ti si z nálepky neturnajového mužstva nebudou dělat velkou hlavu a začnou nové tango z Pyrenejského poloostrova ve správném rytmu a bez falešných stop.

Ukrajina – Velký Andrej se dočkal

Víte, jaký je rozdíl mezi Sivokem a Vasilem? Sivok kope za Spartu, ale Vasil kope za Telekom. Tento trochu břitký humor je dnes ale už zcela zcestný. Země bývalého SSSR bude sice v Německu debutovat, její pověst ale vzbuzuje oprávněný respekt. Tak si to poslechněte. Účast na předchozích dvou turnajích mistrovství světa jí zhatila v obou případech jen baráž, do třetice však svěřenci trenéra, a jinak bývalého skvělého hráče, Olega Blochina vlétli do kvalifikace jako uragán a zajistili si z evropské části účast jako první. A vzhledem k tomu, že jim společnost dělaly týmy jako Turecko, Dánsko nebo mistři Evropy z Řecka, nedá se říci nic jiného než: Vítejte mezi elitou. Může se zdát, že na tomto velkém úspěchu se podílelo jediné jméno Andreje Shevčenka, nového nákupu Londýnské Chelsea a světového kanonýra galaktické velikosti. Byla by to však velká chyba. Celá ukrajinská sborná je především výborně složeným týmem, kde i jména jako Alexandr Šovkovskij, Andrej Rusol, Ruslan Rotan, Andrej Voronin, či Andrej Voroběj nahání ze soudržnosti strach a tvoří společně s Pobřežím Slonoviny kandidáty na největší překvapení turnaje. Oproti africkému týmu mají však výhodu skupiny H. Ukrajinci jsou rozhodně na podobné kvalitativní úrovni jako Španělé a ne-li lepší v porovnání s dalšími dvěmi arabskými zeměmi.

Tunisko – Nejzkušenější z afrického kontinentu

Opět jako před čtyřmi roky se Tunisané nalézají ve skupině H. Tehdy v ní ale zůstali s jedním bodem za remízu s Belgií. V Německu má však podle útočníka Zieda Jaziriho Tunisko povstat. V celkové úvaze, proč ne? Na rozdíl od jiných afrických zemí nejede na Mundiál poprvé, navíc se ocitlo ve skupině, která by se dala označit jako ta z nejlehčích. Pokud chce země žijící z cestovního ruchu upozornit na svou vážnost, nesmí se tomto turnaji spokojit jen s prezencí ve skupině. Úkolem je jasně postoupit. K tomu by měl výrazně pomoci i francouzský trenér Roger Lemerre, který v roce 2000 vyhrál s Francií evropský primát. Ani Orli z Kartága, jak se Tunisanům přezdívá, neprošli v kvalifikaci lehkou jízdou. V posledním zápase hostili v utkání o vše Maročany, se kterými nesměli prohrát. V souboji, kde dvakrát prohrávali, dokázali vždy vyrovnat a nakonec si účast po remíze 2-2 vybojovali. Navíc účast na loňském Poháru konfederací byla velkým přínosem. Tým sice nepostoupil ze skupiny, ale diváky svou hrou zaujal. Všichni nyní vzhlížejí k tomu, jak se expedice nazvaná čtvrtá účast vyvede. Ve smutné historii tato islámská země sice ještě nikdy nepostoupila, ale vždyť všechno ať dobré, či zlé musí jednou skončit.

Saudská Arábie – 12 let od osmifinále

Poté, co si země z blízkého východu získala pověst fackovacího panáka, je až s podivem, s jakou bravurou se na šampionát dostala. Jeden by řekl z předchozích let, že její účast je víceméně zbytečná, avšak 15 bodů z toho dvě vítězství nad silnou Koreou jí ve skupině zajistily postup z prvního místa. Když se však podíváme do historie, má ropná velmoc pouze jeden úspěch, a to překvapivé osmifinále z roku 1994 v USA, kdy na lavičce stál pozdější brazilský mistr, dnes trenér Portugalska, Luis Felipe Scolari. Následující roky však byla účast Arabů na světovém šampionátu nedůstojná. V roce 1998 jeden bod za remízu s JAR (přičemž obě branky při stavu 2-2 vstřelili z penalty) a v roce 2002 ani jeden bod, přičemž skóre dosáhlo po třech zápasech rozdílu 0-12. Experti odpustí, že se Saudy moc nepočítám. Moc jim ani nemůže prospět změna trenéra, který tým vytáhl na turnaj a dostalo se mu díků v podobenství padáku. Zajímavé však bude vnímat bratrovražedný souboj s islámsky založeným Tuniskem. Tak trochu připomíná výrok z úspěšného roku 94, kdy tehdejší záložník Fuad Amin po vítězství ve skupině nad Marokem jásal: „Dnes je velký den pro VŠECHNY Araby,“ přičemž jaksi zapomněl, že Maroko je také arabská země. Snad se tyto minely, jak mediální, tak v poslední době herní Saudům vyhnou.

Saudská Arábie ukončuje náš seriál o týmech učastnících se letošního Mistrovství světa ve fotbale. Kteří hráči nakonec zvednou 9.7. trofej pro mistra nad hlavu? Nechcete si zde v komentářích tipnout?Počet hlasů: 10404, aktuální průměr: 2.5376
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Squadra azzura vládne světu
2 ) Průvodce MS ve fotbale – díl osmý - skupina H
3 ) Průvodce MS ve fotbale - díl sedmý - skupina G
4 ) Průvodce MS ve fotbale - díl šestý - skupina F
5 ) Průvodce MS ve fotbale - díl pátý -skupina E
6 ) Průvodce MS ve fotbale - díl čtvrtý - skupina D
7 ) Průvodce MS ve fotbale - díl třetí - skupina C
8 ) Průvodce MS ve fotbale - díl druhý - skupina B
Další autorovy články >>
Počet názorů: 10 Přidat názor Zobrazit vybrané
  • předmět: Díky | od: Ywan | 27.06.2006, 18:11